Kárpát-medencei Könyvtárosok konferenciája 2015

31. május 2015. , 0:00

Az idei évben is megrendezésre került a magyarországi  Csongrádon a könyvtáros szakma egyik legnagyobb rendezvénye, ahol 7 ország könyvtárosai ülnek össze, hogy megvitassák az őket érintő problémákat. Könyvtárunk két kolléganője képviselte a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Szövetségét e nívós rendezvényen.

A konferencián tájékoztatót tart a résztvevőknek a nemzetpolitika jelenéről és jövőbeli terveiről Dr. Wetzel Tamás nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, valamint a Nemzeti Kulturális Alap aktuális könyvtámogatási lehetőségeiről Ramháb Mária, az NKA bizottság tagja. Ez után Dr. Redl Károly az Országgyűlési könyvtár határokon átnyúló programját, a “Könyvtár, ami összeköt!” pályázat eredményeit ismerteti.

A tanácskozás kiemelt régiója a FELVIDÉK. Iskolai, kutató és városi könyvtárakkal kapcsolatos előadások segítségével rajzolódik ki a szlovákiai magyar kulturális helyzet. Az iskola és a könyvtár szerepe a szlovákiai magyarok identitás megőrzésében címmel Szűcs Katalin, az Esztergomi Városi Könyvtárból tart előadást, ez után Somorjáról a Kisebbségkutató Intézetből Roncz Melinda mutatja be a kutatókönyvtárak mindennapjait. Mindezekkel párhuzamban természetesen bemutatásra kerül a többi környező ország hasonló, vagy épp ellentétes helyzete is, ami izgalmas párbeszéd alapja lehet.

Vasárnap délután három órakor Felvidéki arcképcsarnok c. kiállítás megnyitójára kerül sor a Csemegi Károly Könyvtárban. A szlovákiai magyar értelmiség reprezentatív személyiségeit bemutató kiállítást Hodossy Gyula, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke nyitja meg, aki a szakmai napon is tert előadást.

(forrás: csongrád.hu)