Könyvtárunk vendége volt Tóth Erzsébet Fanni, aki a beszÉLJ! Hogyan tárjuk fel a családi múltat című könyve kapcsán osztotta meg gondolatait a traumák feldolgozásáról és transzgenerációs hatásairól. Récsei Noémi, az elismert televíziós és rádiós műsorvezető volt az esemény házigazdája, aki szakmai hozzáértésével és érzékeny moderálásával tette a beszélgetést igazán emlékezetessé.
A program különleges hangulatban zajlott: Tóth Erzsébet Fanni számos gyakorlatból merített példával és megrázó történettel szemléltette mondanivalóját, amelyek mélyen megérintették a hallgatóságot. A történetek mélysége és súlya olykor szinte megdermesztette a közönséget… Az este minden résztvevő számára tartalmas és elgondolkodtató élményeket nyújtott.
Az esemény a KultMinor Fond na podporu kultúry národnostných menšín támogatásával valósulhatott meg, amelyért ezúton is köszönetet mondunk.
Tóth Erzsébet Fanni pszichológus, traumakutató és Vibók Ildi író közös könyve egy gyerek perspektívájából meséli el egy csehszlovákiai magyar család történetét a huszadik század legviharosabb éveiben.
Mindannyiunknak van családi története. Általában tudjuk is a főszereplők nevét legalább a dédszülőkig visszamenőleg, de csak kevesen látjuk összefüggéseiben, hol és hogyan jelenik meg az ősök sorsa a mi mindennapi döntéseinkben. Milyen mintákat kaptunk örökül, és mi mit adunk tovább?
Amikor vesszük a bátorságot, hogy beleássuk magunkat saját családunk történetébe, könnyen járatlan utakon találhatjuk magunkat. A tankönyvekben leírt történelem és a nagyszüleink sokszor elismételt ifjúkori kalandja ugyanis általában köszönőviszonyban sincs egymással. Azt pedig csak nehezen ismerjük fel, miként hat a mi 21. századi életünkre a velünk és bennünk élő múlt.
Tóth Erzsébet Fanni pszichológus, traumakutató és Vibók Ildi író közös könyve épp ezt a fontos láncszemet illeszti a folyamatba – egy gyerek perspektívájából meséli el egy csehszlovákiai magyar család történetét a huszadik század legviharosabb éveiben. S ennél többet is tesz: kérdéssorokkal és játékos feladatokkal segíti, hogy mélyebben megismerhessük saját családunk történetét, szókészletet és eszközöket adva ahhoz, hogy hozzáfoghassunk a mélyen gyökerező titkok, elvárások, kudarcok, előítéletek, megbánások és újrakezdések feltérképezéséhez.
Ahogy a könyvben a nagymama meséje kalanddá simítja a megpróbáltatásokat, a szakember kérdéssorán végighaladva úgy szelídíthetjük meg mi is az évtizedek óta családi titokként velünk élő démonainkat.
A (legalább kiskamaszkorú) gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt szóló kötet tudományos kutatáson alapuló, sokoldalú önfejlesztésre alkalmas – és nem titkolt célja az is, hogy a generációkat a bennük élő történelmi múlt alapján hozza közelebb egymáshoz. Ezért a legjobb, ha az egyes fejezeteket követő kérdésekről a család közösen beszélget. Mert ha beszÉLÜNK, megválthatjuk magunkat: még a nehéz, traumatikus történetek is kevésbé fájnak majd. Így ráadásul nemcsak a közös múltról, de egymásról is sokkal többet tudhatunk meg, mint gondolnánk.